بهترین بیمه عمر بیمه ایست که با توجه به نیازهای شما تهیه شده باشد (استعلام آنلاین بیمه عمر پاسارگاد)

سخن کلی در مورد بیمه

همه قومها و تمدنهای کهن مانند سومری ها ، بابلی ها ، ایرانی ها ، فینیقی ها ، یونانی ها و چینی ها کوشیده اند به شیوه ای زیانهای رسیده به خود را کاهش دهند. از زمانهای دور مردم جواهر و چیزهای ارزشمند خود را برای روزهای گرفتاری نگهداری میکردند و هنوز هم چنین شیوهای وجود دارد.

در حالی که تصور نمی رود که واژه «بیمه» در فارسی خود از ریشه های عربی، ترکی، عبرانی، یونانی، روسی یا لاتین باشد، گو اینکه واژه های بسیاری در زبان فارسی از این زبان ها گرفته شده، با این همه، به نظر می رسد که ریشه اصلی همان «بیم» است زیرا عامل اساسی انعقاد عقد بیمه، ترس و گریز از خطر است.

واژه بیمه که در زبان فرانسه assurance ، در زبان انگلیسی insurance نامیده می شود. لغت شناسان معتقدند که واژه های انگلیسی و فرانسه از ریشه لاتینی securus که به معنای اطمینان است گرفته شده و علاوه بر عقد بیمه در معانی تضمین، تأمین، اعتماد یا اطمینان به کار رفته است. واژه بیمه در اغلب زبان های دیگر نیز از همین ریشه مشتق شده است.

واژه بیمه نخستین بار در منابع فارسی در تحفه العالم عبدالطیف شوشتری به معنای اطمینان دادن به شخص به کار رفته است و محمد معین آن را برگرفته از "بیما"، یک واژه هندی یا اردو، میداند. نخستین بار ناصرالدین شاه در 1269خورشیدی امتیاز نامه ای را با عنوان "تاسیس اداره حمل و نقل و سازمان بیمه در ایران" به لازار پولیاکف روسی واگذار کرد که به اجرا در نیامد. سپس در دوران احمدشاه قاجار به سال 1289خورشیدی دو شرکت روسی نادژا و کافکاز مرکوری (به معنای مریخ قفقاز) اقدام به تاسیس دفتر بیمهای در ایران کردند.

با تصویب قانون تاسیس بیمه مرکزی در 31خرداد 1351خورشیدی فعالیتهای بیمهای در ایران تحت نظارت قانونی بیشتری قرار گرفت. این سازمان با سرمایه دولت برای ساماندهی فعالیتهای بیمه ای، پشتیبانی از بیمه گذاران و بیمه شدگان و زمینه سازی برای شکوفایی بیمه در ایران پی ریزی شد.

 

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب در چهارم تیرماه 1358همه شرکتهای بیمه ایرانی را ملی اعلام کرد و متعاقباً به استناد اصل 44قانون اساسی، همه فعالیتهای بیمه ای در اختیار دولت قرار گرفت. همچنین در سالهای 1361و ،1361فعالیت کلیه شرکتهای بیمه ملی شده به استثنای شرکتهای بیمه البرز و آسیا متوقف گردید و از آن پس تنها سه شرکت بیمهایران، آسیا و البرز به فعالیت بیمهای خود ادامه دادند. در سال1367با تصویب قانون اداره شرکتهای بیمه، 11شرکت بیمه ای که فعالیتشان متوقف شده بوددر یکدیگر ادغام گردیده و شرکت بیمه دانا پدید آمد. در سال 1373نیز شرکت بیمه صادرات و سرمایه گذاری با مشارکت پنج بانک، چهار شرکت بیمه دولتی و بیمه مرکزی ایران تاسیس و فعالیت خود را در زمینه صدور بیمه های اعتباری آغاز کرد و شمار شرکتهای بیمه به پنج شرکت رسید.

در سال ،1379با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابتدا یک بند به قانون نحوه اداره مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی افزوده گردید که طبق آن به شرکتهای بیمه با مالکیت غیر دولتی اجازه تاسیس و فعالیت در این مناطق را می داد. همچنین برای توسعه رشته های بیمه ای کمتر توسعه یافته در کشور به این شرکتها اجازه داده شد در 11عنوان بیمه ای در کل کشور فعالیت نمایند. نزدیک به یکسال پس از تصویب این قانون و در حالیکه شرکت های متقاضی تاسیس تحت این قانون هنوز در مراحل ثبت و اخذ مجوز بودند، در شهریور ماه1381 مجلس شورای اسلامی قانون تاسیس شرکتهای بیمه غیر دولتی را تصویب نمود. بر اساس قانون اول شرکتهای بیمه خصوصی حافظ، امید، ایران معین و اتکایی امین در منطقه آزاد کیش تاسیس گردیدند. در اردیبهشت ماه سال 1382بیمه مرکزی ایران مجوز فعالیت نخستین شرکتهای بیمه غیر دولتی در کشور پس از انقلاب اسلامی را صادر نموده و به تبع آن طی چند سال شرکتهای بیمهای خصوصی همچون پارسیان، رازی، کارآفرین، توسعه، ملت، سامان، دی، سینا، نوین، پاسارگاد، میهن، کوثر، ما، آرمان، تعاون و سرمد و اتکائی ایرانیان تأسیس شدند و این روند همچنان ادامه دارد.

برای طرح سوالات و موارد مد نظرخود با ما تماس بگیرید :

تلفن تماس : 26 87 55 88 021

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره ما

وب سایت تخصصی در مورد بیمه عمر و انواع دیگر خدمات شرکت بیمه پاسارگاد

بیمه عمر پاسارگاد در اینستاگرام

بالا